פרויקט גן הילד

ההרשמה הסתיימה לשנת הלימודים תשע"ח

 

רקע ומידע כללי:

בשנת 1977 הקימה הגב' מיכל ברנר בשיתוף עם עמותת מתנדבים חיפאית את "גן הילד".מרכז חברתי, חווייתי לשעות הפנאי וסופי השבוע לילדים, לנוער ולמתבגרים בעלי צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם.מטרתו של "גן הילד" היא להעניק לבעלי הצרכים המיוחדים המגיעים אליו סביבה חברתית חמה, לקדמם באמצעות פעילויות העשרה איכותיות, ללמדם כישורי חיים ולאפשר להוריהם פסק זמן מעול הטיפול בילדיהם יחודו של "גן הילד" בשימת הדגש על מיומנויות חברתיות ברמת הקבוצה כבר החל מקבוצת הגיל הצעירה ביותר, תוך שאיפה להקניית כישורי חיים וכישורים חברתיים שיסייעו בידם להגיע לעצמאות תפקודית.

היכן גן הילד נמצא?

המרכז שוכן בתוך גן האם בחיפה, צמוד לגן החיות ולוואדי לוטם, שומר על ערכי הטבע והסביבה, משלב בין פנים וחוץ ומעניק לילדים סביבה רגועה ושלווה.בנוסף, עמותת "גןהילד" מפעילהמועדוניתבקרייתחייםעבורתלמידיביה"סלחינוךמיוחד "רגבים", ומועדוןחברתילמתבגריםומבוגריםבעליצרכים מיוחדים תושבי הקריות והסביבה.

קהל היעד והפעילויות:

בפעילויות השונות של "גן הילד" לוקחים חלק כ-350 ילדים, בני נוער ומתבגרים, תושבי חיפה והסביבה, הבאים מכל קשת החברה הישראלית, וחלקם ממשפחות בעלות רקע סוציו אקונומי נמוך.בבקרים מגיעים ילדים השייכים למסגרת החינוך המיוחד לשיעורי העשרה ותרפיות,
אחר הצהריים אנו מפעילים מגווןתכניותלשעות הפנאי במסגרת יום לימודים ארוך.
במהלך השבוע, בסופי שבוע ובחופשות אנו מקיימיםנופשונים.
בחופשת פועלתקייטנהלילדי החינוך המיוחד.

תפקיד הסטודנט\ית במלגת גן הילד:

מדי שנה, כ-32 סטודנטים מחוגים שונים. נבחרים לפעול בגן הילד במהלך חודשי שנת הלימודים. הסטודנטים במהלך פעילותם, נחשפים למטודות ושיטות חינוכיות, לומדים על תחום החינוך מיוחד מאנשי מקצוע עתירי ניסיון, מתנסים בהעברת פעילויות וסיוע לצוות הגן. כמו כן הסטודנטים מלווים בצוות חינוכי ואקדמי צמוד.

מלגת גן הילד תורמת רבות לסטודנטים, במיוחד במקצועות הטיפול. על ידי כך שהיא מהווה קרש קפיצה עם תום הלימודים לעולם התעסוקה. הסיבה העיקרית לכך נובעת מתוך זה שהמלגה מספקת התנסות ורכישת מיומנויות נדרשות אשר לא תמיד נלמדות באקדמיה. כך שסטודנט שפעל במלגה במשך שלוש שנים, יכול לציין אחר כך ברזומה על פעילות של 360 שעות בתחום החינוך המיוחד כשזה כאמור, מהווה פקטור לעיתים בקבלה לעבודה.

זאת ועוד, במהלך תקופת ההתנדבות, הסטודנטים מלווים בהדרכה חודשית, על ידי רכזת המלגה. בהדרכה זו, ניתנת לסטודנטים האפשרות לעבד את חוויותיהם, לדון בסוגיות אשר קשורות לגן ולעולם הטיפול. כמו כן, לפגוש אנשי טיפול ומקצוע נוספים :ריפוי באומנות, עבודה סוציאלית, ובריאות הנפש. בנוסף, לרוב, מדי שנה נעשות פעילויות כיף וגיבוש לסטודנטים כאות הכרת תודה על תרומתם הרבה לגן. בין הפעילויות שנעשו בשנים האחרונות ניתן למצוא : סדנת שוקולד ותחרות בישול.

חוותיהם של סטודנטים מהמלגה:

שם: אלמוג אלקיים

שנה ב' לומד מוסיקה וחינוך מיוחד

בגן הילד הצלחתי למצוא מקום בו אני מרגיש שליחות, משמעות וניסיון, מקום אליו אני מגיע פעם בשבוע ופוגש ילדים מקסימים ומאתגרים וצוות יעיל ומשפחתי.

בר גרינשטיין

שנה שנייה בחוג לביולוגיה ומדעי הרפואה

תיאור אישי של החוויה בפרוייקט גן הילד: הגעתי לפרוייקט "גן הילד" בעקבות חיבור אישי עמוק לתחום הצרכים המיוחדים. במהלך השנתיים שאני שם, נוצר ביני לבין הילדים והבוגרים בגן קשר מיוחד שממלא אותי בהמון סיפוק. קשה לתאר את ההתרגשות בלראות תהליך התקדמות של ילד לאורך זמן, ולהרגיש שיש לך חלק בו

שם: אילנית מישייב

שנה ג׳ תקשורת 

הקבלה שלי למלגה היא המתנה של התואר הזה. היום לאחר שלוש שנים בגן אני יכולה לספר כמה המקום לימד אותי, כמה הילדים בגן לימדו אותי וכמה חיכיתי להגיע ולראות שהם כבר יודעים מתי אני מגיעה ומשבוע לשבוע הם נפתחים אליי. 

צריך ללמוד כל ילד ולדעת איך לגשת אליו, וברגע שזה קורה אתה מגלה מלאך קטן. המלגה חשפה אותי לעולם אחר, אנשים שנחשבים ל״שונים״- אבל בפועל אם אתה נכנס לעולם- רק אתה זוכה!

דורין סלק

הפרעות בתקשורת, שנה ב'

בשנתיים האחרונות אני לוקחת חלק בפרוייקט "גן הילד" ובתקופה זו חוויתי התפתחות אישית ומקצועית משמעותית ביותר. המפגש עם אוכלוסיות מגוונות ממסגרות החינוך המיוחד וצוות  מדריכי "גן הילד", חשף אותי לראשונה לסיפוק המלווה ביצירת הקשר עם החניכים והשינוי אשר הוא מחולל בחייהם. אין לי ספק כי ההשתתפות בפרוייקט מעשירה ומעצבת וכי תלווה אותי בכל אשר אלך.

סרגיי סידורוב

סטודנט שנה ג' לכלכלה וחשבונאות

תוכנית המלגה היא גן הילד- קבוצת גניגר

חוויה אישית בפעילות המלגה- האמת שהגעתי לתוכנית ממש במקרה, לפני 3 שנים כשהתחלתי את לימודי ודורין (הרכזת) לקחה איתי את הצ'אנס ונתנה לי הזדמנות להשתלב במקום המדהים הזה שנקרא "גן הילד" אשר עוסק בפעילות עם ילדים מוגבלים לאחר שעות בית הספר. בהתחלה כמובן לא ידעתי לאן אני נכנס ואיך להתמודד עם ההלם, כי לעולם לא יצא לי לעבוד עם ילדים ובמיוחד לא כאלה עם צרכים מיוחדים אבל לאט לאט התחלתי להתרגל ולהתחבר לילדים עצמם, והיום להגיע לגן הילד פעם בשבוע זה כמו עוגן של נחת וכיף לנשמה.

למידע נוסף ושאלות:

דורין ברבי ליבוביץ : ganhayeld2@gmail.com

 

הנכם מוזמנים לשלוח קו"ח לקבלת מלגת גן הילד על סך 8000 ש"ח בתמורה ל120 שעות התנדבות בפרויקט .

סטודנטים המעוניינים להגיש מועמדות חייבים לעמוד בקריטריונים הבאים:

 • סטודנט\ית במעמד מן המניין לתואר ראשון או שני
 • רישום לקורסים בהיקף של  30 נ"ז בשנת הלימודים או הרכבת תכנית לימודים שהיקפה מינימום 75% שכר לימוד.
 • שירות צבאי או לאומי מלא.
 • יכולת להתנדב לפחות יום אחד בשבוע בין השעות 14:30-17:30

את הקור"ח ניתן לשלוח לכתובת המייל 
Ganhayeld2@gmail.com
רק פניות מתאימות יענו.

 

20170301 173439 0120170301 173146 01

"אוניברסיטה בעם"

התכנית 'אוניברסיטה בעם', מייצרת חיבור חדשני בין 'האוניברסיטה' לבין 'העם' – בין מוקד כוח וידע ציבורי לבין אוכלוסיות שאינן יכולות להגיע למוקד ידע זה בדרך אחרת. במסגרת התכנית,

האוניברסיטה פותחת את שעריה בפני אוכלוסיות מוחלשות ומאפשרת להן לרכוש השכלה חיונית ומעשית בסביבה אקדמית.

המשתתפים בתכנית, מבוגרים המופנים על-ידי רשויות רווחה וחינוך, ולומדים אחת לשבוע קורס מבוא מיוחד המותאם עבורם באחד מהתחומים הבאים: משפט, רפואה, מינהל עסקים ופסיכולוגיה, המועבר על-ידי סטודנטים-מנחים לתואר ראשון. תלמידי התכנית מגיעים מרקע סוציו אקונומי קשה, לאחר שנפלטו ממסגרות חינוכיות קודמות והם סובלים מפערי-ידע משמעותיים. התכנית מעניקה להם ידע מעשי בסיסי במטרה לאפשר להם התמודדות טובה יותר בחיי היומיום, אך חשוב מכך – בכדי לפתח את סקרנותם, להשיב להם את חדוות הלימוד שאבדה, ולהעניק להם את הרצון והכלים להמשיך ללמוד ולהתפתח. הלימודים מאפשרים למשתתפים להיחשף לחוויית הלימודים האוניברסיטאית, לסטודנטים ולאנשי הסגל, על תחומי עיסוקם ותפיסות עולמם, ובכך מייצרים דו-שיח בין שכבות אוכלוסייה אשר לרוב אינן נפגשות בישראל. מפגש זה מעצים ומעשיר את התלמידים ותורם להשכלתם והכשרתם של הסטודנטים, אך בעיקר מוביל לקירוב לבבות ולצמצום הניכור ממנו סובלים אלו החיים בשולי החברה.
הסטודנטים-המנחים משתתפים בקורס אקדמי שנתי שמטרתו להכשירם ולהכינם לעבודת ההוראה, ועוסק בבחינה, גיבוש וחיזוק מחויבות חברתית; ובמקביל מלמדים קבוצת משתתפים אחת לשבוע. הסטודנטים-המנחים מלווים על-ידי צוות פדגוגי ועל-ידי נציגי גורמי הרווחה האחראים להפניית התלמידים. על ההשתתפות בקורס האקדמי, כמו גם על עבודת ההוראה המעשית של המשתתפים, מקבלים הסטודנטים נקודות זכות אקדמיות, וזאת כחלק מהתפיסה הגורסת כי ההשכלה האקדמית צריכה לעודד, ליזום ולקדם מעורבות חברתית של סטודנטים, לצד דמוקרטיזציה והנגשה של הידע האקדמי.

התוכנית מאתרת סטודנטים מהחוגים- פסיכולוגיה, משפטים, כלכלה, סיעוד, מדעי הרפואה, ביולוגיה, הפרעות בתקשורת, פיזיותרפיה, סיעוד ותקשורת.

לשליחת קורות חיים ופרטים נוספים ניתן לפנות אלינו במיילjoinhaifa@unibaam.org.ilאו בטלפון- 04-8249072

universita beam

טלפון של המשרד-  04-8249072

תוכנית מנהיגות קהילתית לבני העדה הדרוזית

התכנית מתקיימת בשיתוף משרד החינוך הממונה על החינוך הדרוזי. בתכנית פרויקטים קהילתיים המופעלים ביישובים דרוזים ברמת הגולן, בגליל ובכרמל בשיתוף בתי ספר, מחלקות לשירותים חברתיים ומרכז תמיכה יישובי איזורי (מ.ת.י.א). הפרויקטים מתמקדים בשלושה מוקדי סיוע:

 •    סיוע לימודי לתלמידי בתי ספר יסודיים וחטיבות הביניים – מתן סיוע לימודי במסגרת חונכות קבוצתית ואישית, לתלמידים המתמודדים עם קשיים לימודיים.
 •    מתן סיוע תומך לילדים ובני נוער ממשפחות המטופלות על-ידי המחלקה לשירותים חברתיים.
 •    סיוע לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים.

הפעילות בתכנית שנתית, בהיקף 4 שעות שבועיות, 100 שעות שנתיות.

ההשתתפות בתכנית מזכה במלגה שנתית בסך 5,000 ש"ח.

בהצלחה!

צוות היחידה למנהיגות חברתית

רכז התכנית: איאד קיזל טל': 04-8288322 , ekezel@univ.haifa.ac.il

פרטי ההרשמה  -

על מנת להירשם יש להיכנס  לקישור: http://359.co.il/haifa/home

ולאחר מכן ללחוץ בסרגל הימני על "הרשמה", ולעקוב אחר ההוראות למילוי פרטים.

 הסתיימה ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ח.

תוכנית מנהיגות קהילתית יהודית-ערבית לדיירי המעונות

תכנית "מנהיגות קהילתית יהודית-ערבית" הינה תכנית ייחודית, המשותפת לסטודנטים יהודים וערבים, הלומדים באוניברסיטת חיפה במגוון פקולטות וחוגי לימוד. מטרת העל של התכנית היא לאפשר קיום דיאלוג ואינטראקציה חברתית רב-תרבותית בין סטודנטים יהודים וערבים. התכנית מתקיימת בשיתוף ובתמיכת  אגודת הידידים בגרמניה וקרנות נוספות.
מטרות התכנית:

 • יצירת קבוצת מנהיגות סטודנטיאלית
 • פיתוח מודעות בין תרבותית, בדרך של למידה התנסותית המבוססת על תהליכי למידה אישיים וקבוצתיים.
 • פיתוח ובחינה של מושגי הזהות האישית והתרבותית, בהקשר של חברה רב-תרבותית.
 • הקניית כלים תיאורטיים ומעשיים לתקשורת בין-אישית אפקטיבית, לעבודה משותפת ולמנהיגות קהילתית בסביבה בין-תרבותית מגוונת.
 • פיתוח יכולת רפלקטיבית ובחינה ביקורתית של תפישות ועמדות, בנושא הזהות התרבותית והמבנה החברתי בישראל.

מרכיבי התכנית:
א.  תכנית הכשרה – "סדנת מנהיגות בין-תרבותית" – תכנית ההכשרה מעוגנת בקורס אקדמי שנתי, המקנה 4 נ"ז אקדמיות ("דרך הרוח"),בנושא פיתוח מנהיגות בין תרבותית בקרב סטודנטים יהודים וערבים.

ב. פעילות קהילתית: הפעילות מתקיימת במעונות  בקמפוס האוניברסיטה, וכן במוקדים שונים בקהילה ברחבי העיר חיפה

*לדיירי מעונות- תינתן אפשרות לקיים את הפעילות הקהילתית בתוך מתחם המעונות.

הפעילות בהיקף 4 שעות שבועיות ,100 שעות שנתיות. השתתפות בתכנית מזכה במלגה שנתית בסך 8,000 ₪

 

ההרשמה הסתיימה לשנת הלימודים תשע"ח

yehudi arvi

תוכנית מנהיגות קהילתית יהודית ערבית

תכנית "מנהיגות קהילתית יהודית-ערבית" הינה תכנית ייחודית, המשותפת לסטודנטים יהודים וערבים, הלומדים באוניברסיטת חיפה במגוון פקולטות וחוגי לימוד. מטרת העל של התכנית היא לאפשר קיום דיאלוג ואינטראקציה חברתית רב-תרבותית בין סטודנטים יהודים וערבים. התכנית מתקיימת בשיתוף ובתמיכת  אגודת הידידים בגרמניה וקרנות נוספות.
מטרות התכנית:

 • יצירת קבוצת מנהיגות סטודנטיאלית
 • פיתוח מודעות בין תרבותית, בדרך של למידה התנסותית המבוססת על תהליכי למידה אישיים וקבוצתיים.
 • פיתוח ובחינה של מושגי הזהות האישית והתרבותית, בהקשר של חברה רב-תרבותית.
 • הקניית כלים תיאורטיים ומעשיים לתקשורת בין-אישית אפקטיבית, לעבודה משותפת ולמנהיגות קהילתית בסביבה בין-תרבותית מגוונת.
 • פיתוח יכולת רפלקטיבית ובחינה ביקורתית של תפישות ועמדות, בנושא הזהות התרבותית והמבנה החברתי בישראל.

מרכיבי התכנית:
א.  תכנית הכשרה – "סדנת מנהיגות בין-תרבותית" – תכנית ההכשרה מעוגנת בקורס אקדמי שנתי, המקנה 4 נ"ז אקדמיות ("דרך הרוח"),בנושא פיתוח מנהיגות בין תרבותית בקרב סטודנטים יהודים וערבים.

ב. פעילות קהילתית: הפעילות מתקיימת במעונות  בקמפוס האוניברסיטה, וכן במוקדים שונים בקהילה ברחבי העיר חיפה

*לדיירי מעונות- תינתן אפשרות לקיים את הפעילות הקהילתית בתוך מתחם המעונות.

 

הפעילות בהיקף 4 שעות שבועיות ,100 שעות שנתיות. השתתפות בתכנית מזכה במלגה שנתית בסך 8,000 ₪

 

ההרשמה הסתיימה לשנת הלימודים תשע"ח

 

yehudi arvi